«
  1. Ana sayfa
  2. Nedir
  3. Süper Hızlı Kişi Tanımlama Kiti Geliştirildi

Süper Hızlı Kişi Tanımlama Kiti Geliştirildi

Süper Hızlı Kişi Tanımlama Kiti Geliştirildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay süper hızlı kişi tanımlama kitini geliştirdi. Bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilen süper hızlı kişi tanımlama kiti ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak.

Ege Üniversitesi teknoparkında bir şirket kuran Doç. Dr. Hüseyin Onay süper hızlı kişi tanımlama kitini yerli imkanlarla geliştirdi. Süper hızlı olan ve DNA temellerine dayandırılan tanımlama kiti ile test süresi 6 saatten 34 dakikaya düşürüldü.

Yerli imkanların kullanılarak geliştirildiği süper hızlı kişi tanımlama kiti sayesinde yur tdışından test kitinin alınmasının büyük ölçüde önleneceği düşürülüyor.

DNA Temelli Süper Hızlı Kişi Tanımlama Kiti Türk Mucit Tarafından Geliştirildi

DNA’ya bakılarak geliştirilen süper hızlı kişi tanımlama kiti sayesinde  %100 güvenilirlikle kimlik tanımlaması yapabiliyor. Türkiye her yıl yüksek maliyetlerle test kitleri almaktaydı. Ancak yerli imkanlarla geliştirilen süper hızlı kişi tanımlama kiti sayesinde yurt dışına bağımlılık önemli ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

15 yıl boyunca çalışmaları yürütülen süper hızlı kişi tanımlama kiti için DNA örnekleri kullanılmaktadır. FBI tarafından ortalama 2 saatte yapılan testler ülkemizde yaklaşık 6 saatte gerçekleştirilmektedir.

Ancak Ar-Ge süreci devam etmektedir. Yakalamaya çalışılan test sürecinin 30 dakika olması amaçlanmaktadır.  Teknoparkta şirket kurularak hazırlanan süper hızlı kişi tanımlama kiti sayesinde Türkiye’nin yurtdışı bağımlılığının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Süper Hızlı Kişi Tanımlama Kiti Pasaport Yerine De Kullanılabilecek

DNA tipi kişi tanımlama test yöntemi olan süper hızlı kişi tanımlama kiti hem adli tıpta hem de tıp alanında kullanılmaktadır. %100 güvenilir bir yöntem olan süper hızlı kişi tanımlama kiti üst düzey gerektiren yerlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Süper hızlı kişi tanımlama kitinin pasaport olarak da kullanılabileceği belirtiliyor. Pasaport kontrollerinde kullanılabilecek olan süper hızlı kişi tanımlama kiti bankacılık sektörü içinde büyük bir avantaj sağlayacak.

Müşterilerin kasaya ulaşma sürecinde kullanılması beklenen süper hızlı kişi tanımlama kiti kozmik oda girişleri için de büyük bir öneme sahiptir. Yüksek güvenlik düzeyinin gerektiği her alanda rahatlıkla kullanılabilecek olan süper hızlı kişi tanımlama kiti oldukça önemli bir yere sahiptir.

Süper Hızlı Kişi Tanımlama Kitinin Ar-Ge Süreci Devam Ediyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay tarafından geliştirilen süper hızlı kişi tanımlama kitinin Ar-Ge süreci devam etmektedir. Süper hıza sahip olan DNA test kitinin Ar-Ge çalışmalarının devam etmesinin ana nedeni sürecin kısaltılması isteğidir.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Anabilim Dalı ÖğretimÜyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay süper hızlı kişi tanımlama kitinin sürecinin şu an 34 dakika olduğunu belirtti. Ancak bu sürecin 30 dakika indirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Ar-Ge çalışmalarının devam edeceği ve bu sürecin 30 dakikadan sonra önce 10 dakikaya daha sonra 5 dakikaya indirgenmesinin amaçlandığı belirtilmektedir.

DNA temelli süper hızlı kişi tanımlama kitinin patent çalışmalarının alınması içinde gerekli başvurular yapıldı. Bu çerçevede yerli imkanlar kullanılarak üretilen DNA temelli süper hızlı kişi tanımlama kiti patent alma sürecinin 2-3 yıl içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

Türkiye açısından oldukça önemli olan süper hızlı kişi tanımlama kiti sayesinde üst düzey güvenlik gerektiren alanlara giriş rahatlıkla yapılabilecektir. Yoğun bir çalışma sonrasında geliştirilen süper hızlı kişi tanımlama kiti kitlerin maliyetini büyük ölçüde indirgemektedir.

Laboratuvar koşullarında testler gerçekleştirilerek geliştirilen DNA temelli süper hızlı kişi tanımlama kiti uzun ve zorlu bir sürecin ardından ortaya çıkarıldı.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *